Sukcesy

Klub posiada bogatą historię wyczynów sportowych na arenie krajowej i zagranicznej.

W 1959 roku byliśmy na pierwszych centralnych zawodach płetwonurków LPŻ w Kiekrzu, które stanowiły eliminacje do międzynarodowych rozgrywek. Biorący udział w zawodach Kazimierz Zyk zakwalifikował się do zawodów na Krymie, gdzie w sierpniu 1961 r. wywalczył trzecie miejsce dla barw naszej sekcji.

W roku 1966 — w Charzykowych na zawodach w nawigacji podwodnej pierwsze miejsce zajęła Elżbieta Kaczmarek, a w1967 r. braliśmy udział w I Zawodach Basenowych o „Srebrną Płetwę” miasta Poznania. W 1969 roku Wiesław Nowakowski zajął pierwsze miejsce na zawodach w nawigacji podwodnej w NRD, a w następnym roku w Cottbus poznańscy płetwonurkowie spod znaku „Delfina” znowu pokazali się w pełnej formie i zdobyli pierwsze miejsce.

W latach siedemdziesiątych nadal wygrywaliśmy na różnych zawodach, a wyróżniali się: Barbara Szabelska, Ewa Magdziarz, Anna Stroińska, Aleksander Kaczmarek, Czesław Przybylski, Stefan Ryszczyński, Edward Kałasz, Andrzej Biernacki. W bardzo popularnym wówczas współzawodnictwie na orientację podwodną znakomite wyniki osiągali również Mirosław Rybkowski, Anna Ślopek-Trzcielińska, Ryszard Trzcieliński, Elżbieta Kaczmarek.

Największe sukcesy sportowe dla klubu osiągnęła Teresa Zarzeczańska. Na mistrzostwach Polski wywalczyła trzy srebrne i trzy brązowe medale, ustanowiła rekordy Polski w konkurencjach na 50 m pod wodą (bezdech), 800 m na powierzchni w ABC. Spektakularnym wyczynem było przepłyniecie kanału La Manche w dniu 30 sierpnia 1975 roku. Trasę 42 km z Dover w Anglii do Vissant we Francji pokonała w ciągu 11 godzin i 10 minut. W wyprawie tej uczestniczyli również inni członkowie naszego klubu. Ten piękny sukces osiągnięty został dzięki wielu wyrzeczeniom jego głównej aktorki. Za wyczyn ten Teresa otrzymała złoty medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe”.

Kontynuując piękną ideę sportu wyczynowego, współorganizowaliśmy w latach następnych zawody o „Srebrną Płetwę”, a także Puchar Wyzwolenia miasta Poznania.

Barwy klubu reprezentowali wówczas między innymi: Zbigniew Zimny, Mirosław Kowalski, Paweł Sowisło, Leszek Mulak, Andrzej Biernacki. Nowy duch sportowy wstąpił do Klubu, kiedy nasze szeregi zasilili koledzy z „Akwanauty”. Doceniając rolę wychowawczą sportu, Andrzej Ratajczak zainicjował szkolenie dla najmłodszych. Prowadząc szkółkę podstawowej nauki pływania, wychował nowych adeptów nurkowania, którzy niebawem zaczęli odnosić sukcesy sportowe.

W 1993 r. młodzi zawodnicy klubu „Delfin” pod wodzą Andrzeja Ratajczaka wystąpili po raz pierwszy w Ogólnopolskich Zawodach Juniorów w Pływaniu Szybkim, zajmując czołowe lokaty w konkurencjach: 100 m p.p., 50 m p.p. i w wieloboju (II miejsce Agnieszka Ligmanowska, III miejsce Sabina Matysiak). W 1995 r. w tych samych zawodach II miejsce w konkurencji 50 m p.p. zajął Jan Kaczmarek.

Niestety, w następnych latach sytuacja finansowa zmusiła nas do stopniowego ograniczania działalności sportowej aż do całkowitego jej zakończenia. Brak funduszy uniemożliwił nam kontynuowanie treningów oraz wyjazdów na zawody sportowe. Nasza działalność z dziećmi i młodzieżą nie została jednak przerwana. Nadal prowadziliśmy naukę pływania i nurkowania dla najmłodszych.