Tradycja klubowa

W trakcie 50-letniej działalności Klubu możemy się pochwalić wieloma przedsięwzięciami, które dzięki cyklicznemu powtarzaniu stały się naszą wizytówką. Możemy śmiało powiedzieć, że stworzyliśmy w ten sposób własną tradycję, która — mamy nadzieję — przetrwa przez wiele następnych lat. Staramy się, aby organizowane przez nas imprezy były atrakcją nie tylko dla naszych członków, ale również dla koleżanek i kolegów z innych klubów nurkowych oraz społeczności Wielkopolski.

Sztandarową, organizowaną przez nas imprezą jest Poznańskie Jajo Wielkanocne. Impreza ta ma długi rodowód, który rozpoczął w 1987 r. Klub PTTK Akwanauta, w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy. Wtedy to członkowie tego klubu spotkali się po raz pierwszy nad Jeziorem Strzeszyńskim, aby podzielić się jajkiem wielkanocnym pod wodą. Od roku 1991 organizację tych imprez przejął Poznański Klub Płetwonurków ,,Delfin”. Wtedy też zmieniłsię ich profil organizacyjny. Spotkania we własnym gronie przerodziły się w festyn dla wszystkich podwodniaków — nie tylko z Poznania, oraz dla wszystkich zainteresowanych zdrowym spędzaniem wolnego świątecznego czasu na świeżym powietrzu. Impreza ta każdego roku zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród płetwonurków i poznaniaków. Znaczną pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia zawdzięczamy pozyskiwanym każdorazowo środkom od sponsorów. Tradycyjnie patronat nad organizacją imprezy obejmuje Prezydent Miasta Poznania.

Spotkania te mają na celu nie tylko wspólne nurkowanie i zjedzenie świątecznego jajka, ale również zapewnienie sympatykom nurkowania i wszystkim obecnym w tym dniu nad jeziorem przyjemnego spędzenia czasu. W tym celu organizujemy również wiele gier i zabaw z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

W roku 2007 Poznańskie Jajo Wielkanocne będzie organizowane po raz dwudziesty! Co roku drukujemy plakat przypominający poznaniakom o naszej imprezie i zachęcający do przybycia w lany poniedziałek do Strzeszynka.

Z jeziorem Strzeszynek łączy się również realizacja światowej akcji „Sprzątanie Świata”. Każdego roku we wrześniu zapraszamy wszystkich płetwonurków do wspólnego oczyszczania dna jeziora. Za każdym razem wyciągamy na brzeg dziesiątki kilogramów śmieci pozostawionych w wodzie w ciągu letnich miesięcy.

Kolejna nasza impreza to Gwiazdorek organizowany od 1993 roku. Nasi koledzy, Andrzej Ratajczak i Wojtek Foksowicz, zaproponowali przedsięwzięcie polegające na połączeniu nurkowania i wspólnego spędzenia świątecznego czasu z przyjaciółmi, niekoniecznie płetwonurkami. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy płetwonurków z rodzinami oraz wszystkich sympatyków klubu „Delfin” do naszej bazy nad Jeziorem Kierskim. Po chwilach spędzonych pod wodą siadamy do stołu, by mile wspominać odbyte wyprawy nurkowe i planować następne.